Historie kapesníků sahá údajně až do starověkého Říma, kde byl využit jako módní i praktický hygienický doplněk. Kapesník se vždy nosil tak, aby byl vidět – uvázaný kolem krku, na ňadrech, v záhybech šatů nebo v ruce.

V období renesance byl mezi italskými dámami oblíbený doplněk hedvábný kapesník zdobený vyšíváním a benátskou krajkou. Kapesníček byl jak symbolem společenského statusu, tak i oblíbeným dárkem mužů, kteří tím vyjadřovali své city vůči ženě. Dámy měly tak celé soupravy kapesníků.


Velké obliby se kapesníku dostalo posléze ve Francii, kde se v době rokoka napouštěly parfémem jak pro ženy, tak i pro muže. Doba si žádala, aby žena projevila stud při lechtivých konverzacích, které ovšem probíhaly téměř na denním pořádku a ženy na ně již byly zvyklé. Dámy tuto choulostivou situaci řešily po svém pomocí tzv. Venušina kapesníku, který byl napuštěn speciální dráždivou silicí, jež jim měla touto cestou vehnat do tváří ruměnec.

Kapesníky měly také různé tvary – čtvercové, kulaté, trojúhelníkové a další. Má se za to, že Marie Antoinetta považovala za nejelegantnější právě čtvercový tvar. Ludvík XVI. vydal tedy prohlášení pro celou Francii o potřebě používat pouze čtvercový tvar a od té doby je využíván dodnes.

Po dlouhá staletí se jednalo o výsadu vyšších šlechtických vrstev a nemohl si ho dovolit každý, stál totiž více jak pár bot.

Až v 18. století se rozšířila jeho praktická funkce. Důvodem bylo šňupání tabáku. Kapesníky se ovšem oproti dřívějším zvykům začaly ukrývat v kapse, avšak jejich luxus zpracování byl zachován a byly využívány různé motivy a výšivky. Často se na nich zobrazovaly i zaznamenání hodné výjevy jako válečná vítězství, královské svatby, politické úspěchy a jiné. Vyšitý monogram se objevil až na počátku 19. století.

První český kapesník vznikl v druhé polovině 19. století poblíž Jilemnice. Josef Gasner zavedl novinku, kdy se nevyráběly jen bílé lněné kapesníky, ale i barvené, obšité obrubou a zdobené ažurou. Len byl postupně nahrazen bavlnou a výroba se rozšířila po celých Krkonoších.
Až počátkem 20. století se kapesník dostal do náprsní kapsy pánského saka, kdy je až dodnes považován za znak dokonalého gentlemana a nesmí chybět v žádném pánském šatníku.


Zdroj: https://plus.rozhlas.cz/kapesnik-vysada-kralu-6646734
https://www.novinky.cz/zena/styl/clanek/latkovy-kapesnik-je-nepostradatelnym-doplnkem-kazdeho-gentlemana-40236014

Odkud pochází název kapesník?

V Etymologickém slovníku pro jazyk český se můžeme dočíst, že původ slova kapesník pochází z odvození ze slovního spojení kapesní šátek (šátek, který se ukládá do kapsy).

Zdroj: V.Machek : Etymologický slovník jazyka českého, Praha : Lidové noviny 1997

V době 17. století bylo moderní vytvářet ryze česká označení pro některá slova. Pro slovo kapesník to bylo „čistonosoplena“. Autorství je připisováno právníkovi, filologovi a básníkovi Václavu Janu Rosovi.


Zdroj: https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/puvodce-slova-cistonosoplena

Odborník na etiketu Ladislav Špaček pro Novinky.cz řekl:


“Látkový kapesník je vyšší standard. Hraje roli jakési pojistky proti jakékoli nehodě. U gentlemana se nepředpokládá, že by byl bez kapesníku, nebo měl u sebe jen papírové.”


“Muž by měl nosit dva kapesníky: jeden v kapse saka, další v kapse kalhot. Kdyby žena potřebovala pomoci, musí být vždy připraven jí nějakým způsobem asistovat.”


„Kapesník musí mít člověk stále po ruce. Použít jej může k otírání slz nebo setření nečistot z obličeje či z oblečení. Přípustný je sice i papírový, avšak ten se obvykle rychle znehodnotí.“


“Pokud klesá obliba pánských kapesníků, je to chybný trend. Spotřební průmysl začíná vytlačovat klasiku. Je to možná do jisté míry pohodlnější, ale na druhou stranu je to cesta k nižšímu společenskému standardu.”


Zdroj: https://www.novinky.cz/zena/styl/clanek/latkovy-kapesnik-je-nepostradatelnym-doplnkem-kazdeho-gentlemana-40236014

Author admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *